wymiana młodzieży w ramach projektu Wear(e)able we wspaniałym mieście Graz. Uczestnicy z Włoch, Litwy i Austrii spotkali się i wspólnie pracowali nad kilkoma tematami związanymi ze zrównoważoną modą. Osoby pracujące z młodzieżą i młodzi ludzie uczyli się o wpływie szybkiej mody, a także o tym, jak włączyć slow fashion do swojego życia, jak tworzyć zrównoważoną odzież i zdobywali wiedzę o tym, jak kupować w sposób bardziej zrównoważony.
Podczas trwania spotkania młodzież miała okazję wziąć udział w tworzeniu podcastu na temat związany z modą i jej fatalnym wpływem na prawa człowieka i środowisko. W celu stworzenia odpowiedniego podcastu, młodzież przeprowadziła badania na wybrany temat i stworzyła kwestionariusz, aby zebrać więcej przydatnych informacji. Podczas tego działania poznali również zasady funkcjonowania stacji radiowej i znaczenie szerzenia świadomości na temat fast fashion. Młodzież miała okazję sprawdzić się w roli prowadzących i nagrywających audycję radiową, a wszystko to było przygotowaniem do podcastu, który już się ukazał: https://helsinki.at/podcast/525946/
Podczas zwiedzania drugiego co do wielkości miasta w Austrii uczestnicy zatrzymali się również w sklepach ekologicznych, na lokalnych rynkach i wzięli udział w poszukiwaniu skarbów. Po zjeździe ze Schlossbergu młodzi ludzie tworzyli pomysły na to, jak sprawić, by zrównoważony rozwój stał się bardziej popularny wśród ich rówieśników. Poza tworzeniem naklejek czy stron internetowych, przeprowadzili burzę mózgów na temat takich pomysłów jak wymiana ubrań, a także stworzyli filmik z najbardziej pamiętnymi momentami projektu. Ponadto odbyła się wymiana ubrań, która była bardzo ekscytująca dla wszystkich. Uczestnicy przynieśli swoje ubrania, których już nie noszą i wybrali coś innego, co przynieśli inni. Na koniec młodzież mogła zabrać do domu kilka nowych ubrań i dać starym ubraniom nowe życie. Proces dzielenia się i wymiany ubrań, które mają swoje własne historie, był świetnym przykładem zrównoważonej mody.
Po tym wydarzeniu jest oczywiste, że młodzież jest głęboko zainteresowana ogromnymi problemami, jakie szybka moda powoduje w środowisku naturalnym, począwszy od 93 miliardów metrów sześciennych wody zużywanej rocznie do produkcji tekstyliów, aż po pół miliona ton mikrowłókien, które są wypuszczane do oceanów. Nie ulega jednak wątpliwości, że ważne jest, aby nadal edukować się wzajemnie na ten temat i prowadzić dyskusje oraz burze mózgów na temat tego, jak zacząć wprowadzać zmiany. Temat zrównoważonej mody jest nadal ważny i interesujący dla młodzieży. Emocje, przyjaźnie i pomysły, które zrodziły się podczas tej wymiany młodzieży, zmieniły życie tych młodych ludzi i będą nadal zmieniać nawyki i myślenie wszystkich wokół nich. Together We ar(e) able!